Nadané dítě

Vloženo: 19.9.2018 | Zobrazeno: 61728x |

Máte doma nadané dítě?

Nadání u dítěte můžeme odhalit již v dětství. Nadané dítě má kromě vyššího IQ také nadprůměrné schopnosti, je výkonně tvořivé, dokáže se angažovat v činnostech, je talentované.

Nadané děti jsou často výborní čtenáři s bohatou slovní zásobou, brzy a explozivně u nich nastupuje rozvoj řeči. Kladou neobvyklé otázky z oblastí tzv. dospělých zájmů. Mají potřeby detailního vysvětlení fenoménů, událostí, jevů, detailů… Nerozpoznání nadání u dítěte může vést k nepochopení žáka ve vyučování, který potom nepodává výkony ve svých možnostech, škola a vyučování ho nebaví a dojde k opačnému efektu. Je označován jako „zlobivý, nepřizpůsobivý, někdy i neschopný se „zařadit“.

Pokud máte doma nadané dítě přiveďte ho k nám do školy. V naší škole realizujeme projekt NADÁNÍ JE TŘEBA ROZVÍJET. Za spolupráce rodičů nadané žáky diagnostikujeme a dále s nimi individuálně pracujeme podle řízené metodiky a doporučení odborníků. Plníme potřeby nadaných dětí, podporujeme je v jejich rozvoji, metodicky pomáháme rodičům zvládnout výjimečnost jejich dítěte.)

Co je nadání?

Nadání nebo talent je soubor vloh, který umožňuje člověku (v našem případě žákovi) potencionálně dosáhnout nadprůměrných výkonů v určité oblasti tělesných nebo duševních činností.

Nadání se může projevit v oblasti intelektu, kreativního myšlení, vědeckých schopností, sociálního vůdcovství, mechanické zručnosti nebo v podobě talentu v umění či ve sportu.

Nadané nebo talentované je to dítě, které vykazuje významné výkony v jakékoliv hodnotné oblasti snažení.

Nadané a talentované jsou ty děti, které jsou identifikovány kvalifikovanou osobou, a které jsou díky výrazným předpokladům schopny  podávat vynikající výkony. Tyto děti potřebují odlišné vzdělávací programy a služby nad rámec běžných služeb poskytovaných běžnou třídou.

Definice nadání také představuje 6 základních oblastí, ve kterých se vyšší schopnost může projevit. Jsou to:

intelektová schopnost

schopnost tvořivého myšlení

vědecká schopnost

schopnost sociálního vůdcovství

mechanické schopnosti

talenty ve výtvarném umění

Intelektová charakteristika nadaných dětí

Mezi intelektové charakteristiky nadaných dětí patří:

• zvídavost,

• dobrá paměť,

• schopnost dlouze se soustředit na úkol,

• dobrá představivost, schopnost rychle se učit.

Mimořádně nadané děti mají dobrou schopnost myšlenkových operací jako je abstrakce, analýza a syntéza.

Inspirace:

Talentovani.cz – časopis SVĚT NADÁNÍ